5 zselésítő anyag a konyhába
Gyakran készítesz desszerteket, de még nem találtad meg a tökéletes zselésítő anyagot? Esetleg kezdő konyhatündér vagy? Akkor mindenképp olvasd el alábbi cikkünket, amiben összegyűjtöttük a mousse-ok, glazúrok vagy krémek elkészítéséhez szükséges legjobb zselésítő alapanyagokat!
Gyakran készítesz desszerteket, de még nem találtad meg a tökéletes zselésítő anyagot? Esetleg kezdő konyhatündér vagy? Akkor mindenképp olvasd el alábbi cikkünket, amiben összegyűjtöttük a mousse-ok, glazúrok vagy krémek elkészítéséhez szükséges legjobb zselésítő alapanyagokat!
Zselatin
A mindenki számára ismert zselatin, ami sokáig a legalapvetőbb, és tulajdonképpen egyetlen zselésítő anyag volt. Marha-, borjú- és sertéscsontból, inakból, valamint bőrből készül, lap formájában vagy porrá őrölve juthatunk hozzá. Bár az adagolása néha gondot okoz, általánosságban elmondható, hogy fél liter folyadék 6 zselatinlaptól vagy 9 gramm zselatinportól kocsonyásodik meg.
Agar-agar
Az élelmiszeriparban E406 néven használatos, tisztán növényi eredetű, sárgásfehér, félig áttetsző zselés anyag, amit vörös algából nyernek ki. A zselatinnál jóval drágább, viszont sokkal kiadósabb is: 1 teáskanál agar-agarral 8 lapzselatint helyettesíthetünk, ami 500 ml folyadékot képes besűríteni. Hagyományosan szószok, levesek, pudingok, krémek sűrítésére, zselésítésére használják.
Pektin
Természetes sűrítő anyag, amit magas pektintartalmú gyümölcsökből nyernek ki. Szárított, porított formában lehet hozzájutni. Főként dzsemek és lekvárok készítéséhez kiváló, mivel használatával nem csupán kevesebb cukorra van szükség, de a befőzéshez szükséges idő is lerövidül. Fokozza a savas közeg hatását, ezért a citromsav fontos kiegészítője a műveletnek, főleg akkor, ha alacsonyabb pektintartalmú gyümölcsökből tervezzük eltenni a télirevalót.
Xantángumi
A nevével ellentétben egy valódi, természetes növényi eredetű sűrítő, zselésítő anyagról van szó, amit az élelmiszeriparban sűrítőanyagként és stabilizálószerként, E415 néven alkalmaznak. A xantán megnöveli a tészták vízkötő képességét, így késlelteti a kenyerek öregedését is. Fagylaltgyártás során is hasznos, hiszen csökkenti a jégkristályok képződését, a gyümölcslevekben pedig lebegésben tartja a finoman eloszlatott rostanyagokat. Ezen kívül tojástartalmú ételekben, zselatinokban, lekvárokban alkalmazzák.
Gumiarábikum
Itt sem kell az alapanyag mesterséges voltától tartani, a gumiarábikum egy veszélytelen sűrítő anyag, amelyet természetes úton, a trópusi fák gyantájából nyernek ki. Ez az adalékanyag a vízben kitűnően oldódik, és nedvességfelvevő hatása miatt gélszerű anyagot képez. Leggyakrabban szörpök, szirupok, gumicukrok és pillecukrok előállításánál használják.
Megjött a kedved egy kis dzsem vagy házi szörp készítéséhez? A Cukrászdiszkontban megtalálod mindet! Nézz szét webáruházunkban, és szerezd be a szükséges alapanyagokat!